אגודת אשל זמה לה למטרה לשפר את מצב הקשישים בישראל. לחצו לעוד מידע...
אגודת אשל - שיפור מצב הקשישים בישראל
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

אגודת אשל - שיפור מצב הקשישים בישראל

Hebrew
תאריך: 10/03/2010 13:48   

אגודת אשל אשר בשנת 1969 הינו גוף אשר מפתח ומתכנן שירותים לטובת בני הגיל השלישי במדינת ישראל.

בתקופה בה תוחלת החיים מתארכת, חלה עלייה טבעית במספר הקשישים. קראו בהרחבה מידע נוסף אודות קשישים וגיל הזהב.

האגודה שמה לה למטרה, לשפר את איכות חייהם של הקשישים ולייצר חברה טובה יותר המאפשרת להם להמשיך ולתרום לה.

תוך כדי כך תיצור ותעמיד אגודת "אשל" פריסת שירותים המתאימה לצרכיהם הייחודיים.

רקע אודות האגודה

מטרת האגודה היא לשדרג מעמדם, דימויים העצמי ואיכות חייהם של הקשישים בציבור הישראלי.

אגודת אשל נוסדה בארץ בשיתוף עם ארגון הג'וינט כתגובה להתפתחות וגדילה מהירה של ציבור הקשישים, אשר נגרם כתוצאה מעליה המונית בשנות החמישים, עליה שהתאפיינה במספר גבוה של מבוגרים, בד בבד עם הצמיחה בתוחלת חיי אוכלוסיית החברה בישראל.

יעדי העמותה המוגדרים הם:

1. פיתוח מגוון ערכאות שירותים חדשים ומתקדמים העוסקות בכל היבטי הזקנה, ומתן פתרונות לשלל הצרכים והדרישות של ציבור מבוגר זה אשר במדינת ישראל.

2. האצה ושדרוג רמת השירותים לזקן ואיכותם.

תוחלת החיים בישראל במגמת עליה. אך מנגד קיימת ירידה בהשתתפות קשישים בשוק העבודה.

מצב זה מתבטא בפרישה מרצון או שלא בשלב מוקדם, לעיתים תוך פגיעה במספר לא קטן של זכויות עובדים. משמעות עובדות אלו הינה פרקי זמן של פנאי חסרי תוחלת אשר גדלים והולכים בקרב אוכלוסיית הקשישים.

אחד הפתרונות למצב זה הוא למצוא את הדרך לשלב ולהחזיר למעגל העבודה אוכלוסיה זו המאפשרת לה גם פרנסה בכבוד וגם הקטנת הנטל לחברה.

האגודה עורכת ומפתחת תוכניות שונות בתחום התעסוקה כגון יוזמות עבודה לאחר פרישה ואף נוקטת פעולות ליישמן, אך אין היא אחראית על אספקתם הישירה לציבור הקשישים.

היישום כולל תיאום מול רשויות מקומיות שונות ברמה המוניציפאלית והארצית.

אגודת "אשל" - פעילות

מרכז המכיל שירותים תעסוקתיים רבים פועל בערים כגון הוד השרון, נצרת, רעננה וכרמיאל.

מרכז זה מכיל במקום אחד עסקים ושירותים. המרכז מתופעל על ידי גוף מקומי הפועל למען ציבור הקשישים.

מטרת מרכז זה להעניק לקשישים אפשרות לעבודה בשכר, בהתאם ליכולותיהם ומגבלותיהם, תוך הענקת שירותים נלווים בתחום הייעוץ הפיננסי, השיווק, המשפט, וכולי.

בחמש השנים האחרונות התגבשה תוכנית הנקראת "בשיבה טובה".

קשישים אשר עלו זה לא מכבר לארץ, לצד אזרחים ותיקים, לוקחים חלק בחממה תעסוקתית של ציוד משומש המהווה חלק מרכוש עמותה בשם "כח לתת" שפועלת בתאום עם יד צדקה ואגודת אשל.

דוגמא נוספת הינה במימון חלק ממיזם עמותת תלם ב- 15 השנים האחרונות בו לקחה אשל חלק ושקשור למענה התעסוקתי לקשישים.

שיתופי פעולה בולטים של עמותת אשל עם עמותת עלם ועמותת 50+ ביחד עם משרד הרווחה כוללים תעסוקה לזקנים והשמה ישירות בשוק כולל עידוד יזמות פרטית והשתלמות מקצועית.

שיתוף פעולה בולט נוסף נקרא מיזם עתיר תחומי לתעסוקת קשישים אשר זוכה לתקצוב מגופים כגון משרד הרווחה, עמותת אשל ותל , ביטוח לאומי ומוקדי השמה שונים בכל הארץ.

גם בהיבט הרפואי ניתן למנות נקודות חיוביות רבות הבאות בעקבות ההשתלבות בשוק התעסוקה כגון חיזוק כוחם הנפשי וחוסנם הגופני של הקשישים המשתתפים בתכניות אלו, ותוך כדי כך הקטנת הנטל הכלכלי רפואי על הציבור.

ניתן לראות כי עמותת אשל שמה דגש רב על פיתוח מודלים תעסוקתיים כאלמנט מרכזי לשיפור מצבם הכלכלי והנפשי של הקשישים (אבל בו כלול התחום פסיכוגריאטריה), כמו כן מנסה למנף את ניסיונם העשיר של הקשישים אשר נצבר במהלך השנים לטובת המשק, הגברת מעורבותם בחיים הציבוריים, דימויים העצמי והשתלבותם בחברה.

ניסיון רב ונתונים אשר נאספו על ידי האגודה - הובילו למסקנה כי יש להעצים מגמה תעסוקתית זו בקרב הקשישים ואף לפנות ולפתח אפיק אשר יבצע השמות ישירות בקרב מעסיקים במשק.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
עמותת עמך - למען ניצולי השואה - עמותת עמך שמה לעצמה למטרה לסייע לניצולי שואה וילדיהם להתמודד עם הטראומות שעברו והקשיים שנערמים עליהם לעת זקנה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור