נגישות נכים בעלי מוגבלויות לאתרי אינטרנט - איך לבנות אתרים טובים יותר...
נגישות נכים בעלי מוגבלויות לאתרי אינטרנט
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

אינטרנט לכולם! גם לבעלי מוגבלויות

Hebrew
תאריך: 31/12/2009 12:15

רשת האינטרנט הפכה לאבן יסוד בחיינו. על כך אין עוררין. לאלה מאיתנו הסובלים מהגבלות כמו חרשות, עיוורון או הגבלות מוטוריות וכדומה, זה לא תמיד כל כך פשוט. רוב אתרי האינטרנט בעולם, בכל שפה, אינם מקפידים על נגישות לנכים ובעלי מוגבלויות.

בעיית הנגישות הפיזית לנכים מתבטאת בקושי מתמיד בחיי היום יום הפוגעים באיכות החיים של אוכלוסייה רחבה בארץ. רבים ממקומות הבילוי אינם מותאמים לכניסת נכים, הדלתות צרות מידיי לכסא גלגלים, אין מספיק מקומות חנייה קרובים השמורים בבתי עסק כאלה ואחרים במיוחד לנכים.

בתחבורה הציבורית לא פעם נמנעת מנכים העלייה לאוטובוס או לרכבת משום שאין באפשרותם להעלות כסא גלגלים, דבר שלעיתים מביא לכך שהנכה אינו מרבה לצאת מהבית, אלא במקרים שבהם אין לו ברירה! זהו מצב אבסורדי. במיוחד במדינת ישראל.

ואם בנושאי נגישות אז בואו נחזור לרשת האינטרנט. האתרים שאנחנו גולשים בהם, מחפשים מידע ונחשפים לכל מה שהעולם המקוון מציע.

הקושי בנגישות לנכים אינו מתבטא רק בעולם האמיתי אלא גם בצד הטכנולוגי - בעולם הוירטואלי. קרי נגישות נכים לאתרי אינטרנט במחשב, נכים אינם רק אלו בעלי מוגבלויות פיזיות או מוטוריות אלא גם בעלי מוגבלות חושית כמו: כבדי שמיעה, חרשים, עיוורים, עיוורי צבעים, כבדי ראייה ועוד.

אתר אינטרנט נגיש צריך להיות אתר שמתאים לכולם! למי שרואה ושומע ולמי שמתקשה בכך, למי שמפעיל את כפות ידיו בקלות ולמי שמתקשה בכך. לבנות אתר אינטרנט איכותי ונגיש אינה משימה יוצאת דופן. ההפך הוא הנכון.

כיצד זה בא לידי ביטוי? איך בונים אתר נגיש?

נגישות נכים לאתרי אינטרנט מאפשרת לנכה לחיות באיכות חיים גבוהה, ללמוד, להיות מעורב בנעשה בארץ, להביע דעה, להתעדכן בחדשות, להשתתף ברשתות חברתיות ולהתקדם בתחומי התעניינותו.

נגישות נכים לאתרי אינטרנט מתבטאת ביכולת של כל אחד מאוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים אלה לגלוש במחשב על אף ולמרות המגבלה. ממש כמו כולם.

כיום בוני האתרים עובדים על פי מוסכמות וחוקים מוכתבים מראש לפיהם ניתן לקבל הסברים כתובים לסוגים שונים של גרפים, אפשרות לשנות גודל טקסט וצבע ועוד. קיימים כמובן מחשבים בעלי מסכים המותאמים לכבדי ראייה או לעיוורים בעלי מקלדת מיוחדת בהם האותיות בעלי מרקם מחוספס שאפשר למשש.

באתר נגישות ישראל תמצאו מאות עמודי מידע שמסבירים עד כמה בקלות ניתן להתאים כל אתר אינטרנט לצרכיהם של בעלי מוגבלויות.

מקומות ציבוריים כגון: ספריות, משרדי ממשלה, דואר ישראל  ובנקים מאפשרים נגישות נכים לאתרי האינטרנט שלהם במוסדות עצמם  על ידי שמירה על מקומות חנייה לנכים, אפשרויות גישה לנכים (שביל גישה לכסא גלגלים) או בפרטיות ביתם. על ידי אתרים הבנויים ביתר נוחות לבעלי מוגבלויות גודל טקסט מתאים לכבדי ראייה, טקסט בצבעים שונים ועוד.

במדינות מתוקנות אין צורך בדיון בנושא נגישות נכים לאתרי אינטרנט או נגישות נכים למוסדות ציבוריים, הדבר מובן מאליו ומוקצים לכך משאבים רבים מקופות המדינה.

חשוב לציין את איקאה שזכתה באות מצטיין לנגישות נכים כשהשקיעה 700,000 ₪ בתשתיות ומעברים, במקומות חנייה קרוב לחנות ועוד.

נגישות נכים לאתרי אינטרנט תשרת את הנכים מצד אחד ותועיל בעקיפין גם למדינת ישראל. אדם בעל מוגבלות שמרגיש מעורב, שייך לקבוצה ואיכפת לציבור ממנו יועיל יותר לחברה.

אינטרנט נגיש לכולם?! צריך לעשות יותר...

בעיית הנגישות לנכים בכלל אינה מגיעה מספיק לסדר היום הציבורי והממשלה לא מאפשרת מתן משאבים וחיזוקים לבעלי עסקים המשקיעים בדרכי גישה ותשתיות המאפשרות תנועה נוחה יותר לנכים.

מידי פעם בעיית הנגישות לנכים עולה בכותרות כאשר אדם בעל מוגבלות פיזית נפגע מאוזלת ידם של רשויות, מוסדות או תחבורה ציבורית, מיד מופרחות הבטחות לאוויר שפגות באותה מהירות בה הן צצו מלכתחילה.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
עמותת יד לנכה - עמותת יד לנכה מסייעת לנכים ובעלי מוגבלויות בכל תחומי החיים ובכל מקום בישראל!
עמותת סהר - סיוע והקשבה ברשת - עמותת סה"ר מפעילה פרוייקט ייחודי של תמיכה נפשית באמצעות צ'אטים ופורומים באינטרנט. קראו עוד על מיזם יפה וחשוב זה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור