עמותות וארגונים - עמותת אל-סם עוסקת בטיפול בבעיות סמים של בני נוער. באמצעות רשת רחבה של מתנדבים פועלת העמותה לאיתור ומציאת בני נוער בסיכון ולעזור להם לצאת ממצבים של התמכרות ומצוקה.
עמותת אל-סם - עמותה למלחמה בסמים בקרב נוער
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

עמותת אל-סם - טיפול בבעיות סמים אצל מתבגרים

Hebrew
תאריך: 01/07/2010 15:27   

אחת הבעיות הקשות ביותר והגדולות ביותר של החברה הישראלית היא הסמים בעקב צעירים בארץ. כאשר מדברים על סמים, מתכוונים לכל מיני חומרים משני תודעה שמשתמשים בהם בני הנוער כחלק מאורח החיים שלהם.

ישנם גופים רבים שמבקשים להילחם בתופעה הזו, כאשר אחד הגופים המשמעותיים ביותר במאבק הוא עמותת אל סם. זוהי עמותה התנדבותית שפועלת כבר משנת 1974 ופזורה על פני 15 סניפים ברחבי הארץ.

ישנן סיבות רבות שבני נוער משתמשים בסמים ובאלכוהול. העמותה חותרת ליצור עבור אותם בני נוער שעושים שימוש בסם את האלטרנטיבה הטובה ביותר להתמודדות עם ההתמכרות שלהם.

מה מוביל נערים ונערות לשימוש בסמים?

כאשר מדברים על שימוש של מתבגרים ובני נוער בסמים הללו יודעים בעמותה כי לא הופעל כאן שום שיקול דעת רציונלי של המתבגרים עצמם, אלא הכל בסופו של דבר הן תוצאות של תהליכים הנובעים מהתבגרות בעולם מודרני מבלבל מאוד, מבסיסי משפחה מעורערים ומנותקים, מחשיפה למבוגרים המשתמשים בסמים ועוד.

העמותה רואה אל מול עיניה את האיתור של אותם מתבגרים שמשתמשים בסמים וכן סיוע לבני נוער אלו והמתנדבים מבקשים לגמול אותם ממעשיהם ולהציע גמילה מהתמכרות לסמים כל עוד ניתן לעשות זאת, על מנת שאלה לא ימשיכו להתדרדר ואפשר יהיה להשאיר אותם במסגרות החינוכיות שבהן הם נמצאים.

כמו בכל נושא רלוונטי, גם כאן ישנם בני נוער שנמצאים בסיכון גבוה מאוד יחסית לאחרים. בדומה לעמותות אחרות העובדות עם אוכלוסיה זו, כמו עמותת עלם, גם מתנדבי אל-סם פועלים על מנת לאתר אותם ולטפל בהם במהירות המרבית.

מדובר בילדי פנימייה, שאחוז השימוש שלהם בסמים הוא פי 3 מאשר מתבגרים אחרים בגילם. מדובר גם בבני נוער שגרים בבית שבו לפחות הורה אחד משתמש בסמים. אלו הם בתים הרוסים ומעורערים, שבהם ההורים אינם מתפקדים וחוסר הוודאות שורר בכל מקום ופינה בחייהם.

גם נוער עולה, שמגיע מארצות כמו ברית המועצות לשעבר ואתיופיה מועד להתמכרויות הללו, כמו גם נוער מהמגזר הערבי וכמובן יש גם נערות רבות שנמצאות בסיכון גבוה מאוד.

מתבגרות אלו  נתונות ללחצים גדולים, מהוות קורבן להטרדות ואף נפגעות תקיפה מינית.

כיצד מטפלת עמותת אל-סם במתבגרים?

הטיפול של מתנדבי אל סם אינו מגיע כל הזמן אל המודעות של הציבור הרחב וישנה דיסקרטיות מאוד גדולה, הנדרשת בכל הליך האיתור והטיפול. הכוונה היא לתת לכל מי שצריך את הטיפול המסוים לחזור למסגרות שאליהן הוא שייך, בין אם מדובר במסגרות לימודים, בצבא ועוד.

השאיפה היא להחזיר את הנערים והנערות הללו להיות אנשים מתפקדים ונורמטיביים בחברה שלנו.

בנוסף לכך, העמותה מעניקה הכשרות לבעלי מקצוע שהנושא רלוונטי מאוד לתחום התעסקותם, כמו מורים ואנשי חינוך, פסיכולוגים, קציני מבחן, יועצים ומדריכים.

מתנדבי העמותה הם לרוב עובדים סוציאליים שעברו את ההכשרה המתאימה של העמותה ומטפלים בקהל היעד על פי הקריטריונים הראויים לכל תהליך טיפולי נכון ומתאים.

הרצון כאן הוא לצמצם את הנזקים שגורמים הסמים והשימוש בהם ובאלכוהול. החברה חייבת להימנע מן התחלואות הללו ובריאותה של החברה נעוץ לא אחת בדור הבא שלה ובחוזק העתידי שלה.

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור