עמותות וארגוני סיוע בתחום בריאות הנפש - סובלים מלחץ נפשי? דיכאון? זקוקים לאוזן קשובה ותמיכה?
בריאות הנפש - סיוע במצבי לחץ נפשי ובעיות נפשיות
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

בריאות הנפש - סיוע, תמיכה והכוונה לסובלים מבעיות נפשיות

Hebrew
  

נשאלת השאלה מהי נורמליות? מיהו האדם הנורמלי?

איש חכם אמר פעם: "אין דבר כזה נורמלי, כי ברגע שהאדם נורמלי הוא כבר אבנורמלי כי כולם לא נורמלים". נשמע הגיוני המשפט הזה? אולי.

שאנו חושבים על בריאות נפש אנו חושבים על אנשים נורמלים בעלי נפש בריאה, אך בכל אדם קיימת איזושהי "שריטה" איזושהי אבנורמליות שסוטה מהתקן הנורמלי.

בחושבנו על בריאות הנפש, אנו חושבים על אנשים שאינם זקוקים לטיפולים פסיכיאטרים או פסיכולוגים, אך אין הדבר נכון, המון אנשים נורמלים, רופאים, עורכי דין, שופטים ועוד אנשים העוסקים במקצועות "נורמלים" ונחשבים לנורמלים בעלי נפש בריאה, מתייעצים או הולכים לטיפול פסיכולוג, פסיכיאטרי או אלטרנטיבי.

נפש בריאה היא נפש ללא מחלות והפרעות נפש. נפש בריאה היא נפש מאוזנת, החיה בשלום והרמוניה עם גופה ועם הסובבים אותה.

נכון שמדי פעם לכולנו יש ימים קשים, ימים של עצבות, דיכאון, פחד, חרדות וכדומה, אך אין זה אומר שנפשנו לא בריאה או שאנו חולי נפש. בכדי להבחין בין הנורמאלי והאבנורמלי, יצאה לאור בשנת 1952, DSM I, המהדורה הראשונה של ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, אשר מטרתו לסווג ולאבחן הפרעות הנפש.

תחילה נכללו בספר 60 הפרעות נפשיות ובמרוצת השנים התווספו והורדו מחלות רבות. וכיום, משתמשים הפסיכיאטרים ב DSM-IV-TR, המהדורה הרביעית המתוקנת, (משנת 2000), המהדורה החמישית תצא לאור בערך שנת 2012.

קיימות מעל 100 מחלות נפש כיום, כגון: סכיזופרניה, דיכאון, מאניה דפרסיה, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות אישיות (לדוגמא: נרקיסיזם, אובססיביות קומפולסיביות ועוד), פטישיזם, חרדות,  פוביות, הפרעות אכילה (בולימיה, אנורקסיה וכדומה), הפרעות זהות מינית וכדומה.

טיפול בבעיות בריאות הנפש - כיצד איפה ומתי לפנות לטיפול?

מחלות נפשיות מטופלות לרוב על ידי פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, אשפוזים בבתי חולים פסיכיאטרים, מרפאות חוץ, ריפוי ועיסוק ותרופות פסיכיאטריות. כל זאת במטרה לגרום לנפשם של אנשים אלו להיות מאוזנת ובריאה.

אך מה בנוגע לאנשים "הנורמאלים" הסובלים לחץ נפשי זמני או כאלה הסובלים מחוסר איזון זמני?

כל אחד מאיתנו, במצב של חוסר איזון נפשי יכול לפנות לקבלת טיפולים פסיכולוגים. אלה מוצעים במגוון שיטות, סוגים וטכניקות, אשר הוכיחו את עצמם במרוצת השנים כמועילות נגד הפרעות נפש כרוניות ובעיות זמניות.

הטיפולים הפסיכולוגים המוצעים כוללים: טיפול משפחתי, טיפול זוגי, טיפול קבוצתי, טיפול לילדים, טיפול מיני, הדרכת הורים, טיפול לגיל הרך, טיפול לבעיות בגיל הזהב, ריפוי בעיסוק וכדומה.

הטיפולים מוצעים במגוון טכניקות הכוללות: פסיכואנליזה, פסיכותרפיה דינמית, היפנוזה, פסיכותרפיה תומכת, טיפול בין אישי, אימון אישי (קואצינג), טיפול התנהגותי, טיפול התנהגותי-קוגניטיבי, פסיכותרפיה התומכת באדם, טיפול בהבעה ויצירה- פסיכודרמה, טיפול עם בע"ח, טיפול בכתיבה, אומנות, פיסול, ריקוד  וכדומה.

צריך לזכור כי טיפולים פסיכיאטרים מציעים שילוב של טיפולים פסיכולוגים עם טיפולים תרופתיים. רפואה אלטרנטיבית מציעה מגוון סוגים של טיפולים לגוף ולנפש, כגון: דיקור סיני, אקופנטורה, שיאצו, יוגה, הומיאופתיה, פרחי באך וכדומה.

בריאות הנפש אונליין - פסיכולוג, פסיכיאטר ותמיכה וירטואלית

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
אחת מתשע - עמותה למען חולות בסרטן השד - אחת מתשע נשים בישראל חולה בסרטן השד. בדיוק בשל כך החליטה עמותת "אחת מתשע" לחבר בין חולות ולסייע להם בטיפול רפואי ונפשי.
דיכאון אחרי לידה - על מה ולמה? - מהו דיכאון אחרי לידה: הידעתם כי אחת מכל חמש יולדות עשויה לפתח דכאון קליני המגיעה לדרגת מחלת נפש?
עמותת עזר מציון - עמותת עזר מציון הינה אחת מהעמותות הגדולות הישראל המספקות תמיכה בחולים, בעלי מוגבלויות וקשישים.
טיפול משפחתי - מדברים עם ההורים - לעיתים כאשר הפרט נמצא במצוקה נפשית כדאי להסתכל על התמונה הכוללת ולקחת בחשבון את ההמסגרת המשפחתית בה הוא נמצא. ממש כאן נכנס הטיפול המשפחתי למערכת השיקולים ככלי עזר אפקטיבי.
עמותת סהר - סיוע והקשבה ברשת - עמותת סה"ר מפעילה פרוייקט ייחודי של תמיכה נפשית באמצעות צ'אטים ופורומים באינטרנט. קראו עוד על מיזם יפה וחשוב זה.
חום ואהבה לתינוקות נטושים - עמותת חיבוק ראשון - עמותת חיבוק ראשון מתפעלת בהתנדבות מערך של פעילים הדואגים לתינוקות בני יומם שננטשו בבתי חולים. היכנסו לקריאה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור