עמותות וארגוני סיוע - על דיאטה מסוכנת שלום הציבור ואחריות משרד הבריאות...
דיאטה מסוכנת שלום הציבור ואחריות משרד הבריאות
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

דיאטה מסוכנת שלום הציבור ואחריות משרד הבריאות

Hebrew
תאריך: 10/01/2010 21:23   

השוק הקיים כיום בתחום דיאטות, תכשירי הרזיה ותוספי תזונה הינו רחב היקף ומתאפיין בהיצע מגוון. מכונים ייעודיים, המטפלים באמצעות שיטות הרזיה לסוגיהן, יעוץ תזונה מקצועי על ידי דיאטניות קליניות ושפע המוצרים הדיאטטיים, המצויים על המדפים, מהווים דרכים נוחות, זמינות ואטרקטיביות להשלת קילוגרמים עודפים והיפרדות מקלוריות מיותרות. 

חלק מהמוצרים הקיימים בתחום מציעים פתרונות קסם להפחתת משקל באופן מהיר וללא מאמץ, ביניהם תוספי תזונה, המשווקים תחת אצטלה של חומרים טבעיים, אשר צריכתם אינה כרוכה בתופעות לוואי ומבטיחה תוצאות מיידיות תוך זמן קצר.

חומרים אלה נמכרים באופן פרטי ופיראטי על ידי סוכנים ומשווקים, בין בדרך של רשתות הפצה ובין במכירה באמצעות האינטרנט, והאמת העומדת מאחורי רבים מהם הינה מדאיגה והרת אסון.  

תחת מצג שווא של מוצרים ידידותיים ללקוח, נמכרים כיום תוספי תזונה ללא התוויה רפואית מתאימה ותוך פרסום מטעה לגבי תכונות ומרכיבי החומר, ומהווים סכנה ממשית לבריאות הציבור.

אחריות משרד הבריאות במקרים של שיווק והפצת דיאטה מסוכנת

לא אחת מוטחת ביקורת לגבי התנהלותו הכושלת של משרד הבריאות בנושא, המתבטאת בשתיקה והעלמת עין מהנעשה בשוק הדיאטות והותרת התחום פרוץ ובלתי מפוקח. חוסר ההתייחסות שמגלה משרד הבריאות והדרת רגליו מהנושא מאפשרים כניסתם לתחום הדיאטות של בלדרים בלתי מורשים, הפועלים באופן קיקיוני ומסכנים את בריאות ובטיחות הצרכנים.

חלק מן הדיאטות הטבעיות הנמכרות כיום מכילות רכיבים מפוקפקים, אשר לא נבדקו במסגרת מחקרים קליניים ולא אושרו על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA כפי שמובטח על גבי אריזות התוספים המיובאים, ומוצרים אחרים הינם למעשה חיקוי בלתי מורשה של תכשירים מקוריים.

הדרישה המועלית כלפי משרד הבריאות הינה להשליט סדר בתחום מוצרי הדיאטה הנמכרים כיום,  לבדוק את התכשירים המוצעים ולהתחקות אחר מרכיביהם, תוך מתן אישור וגושפנקא רפואית לשימוש בהם.

משרד הבריאות מחזיק ברשימה של סוגי דיאטות מאושרות, אשר מסובסדות על ידי קופות החולים, ביניהן דיאטות המיועדות לנשים לאחר הריון, חולי סוכרת, בני נוער, נגמלים מעישון וכד', והציפיה היא, כי באופן דומה ימסד משרד הבריאות גם את שוק תוספי התזונה הדיאטטיים ויערוך בו רגולציה.

שלום הציבור והפן המשפטי

פרט לעוולת הרשלנות במסגרת דיני הנזיקין, קיימים שני חוקים נוספים, הרלוונטיים לצורך הגשת תביעה בעניין דיאטה מסוכנת, והם חוק האחריות למוצרים פגומים וחוק סימון מוצרים.

החוק הראשון מגדיר מוצר פגום ככזה, אשר עלול לגרום נזק גוף למשתמש בו, מפאת ליקוי שקיים במוצר או כאשר לא צורפו למוצר אזהרות, הוראות טיפול והנחיות שימוש מטעמי בטיחות או לחלופין שעה שצויינו הערות כאלה, אך הן אינן משקפות את הסיכון, הכרוך בשימוש במוצר בפועל.

בהתאם להגדרת מוצר פגום, מתאים אם כן החוק לתביעה בגין תוספי תזונה טבעיים ותכשירים דיאטטיים למיניהם, אשר על אריזותיהם מצוין מידע שגוי או לוקה בחסר.

היתרון שמציע חוק האחריות למוצרים פגומים הינו היעדר צורך בהוכחת רשלנות או אשם של היבואן או היצרן, כאשר עצם גרימת הנזק מזכה את התובע בפיצוי, זאת לעומת דיני הנזיקין, במסגרתם מוטל על התובע להוכיח קיומה של רשלנות מצד היבואן או היצרן, במעשה או במחדל.

החיסרון המרכזי בחוק טמון בקושי להצביע על זהותו של הגורם האשם, כאשר בגדרי "יצרן" כהגדרתו בחוק באים גורמים רבים, בהם: היצרן עצמו, יבואן וספק, שינסו להתחמק מאשם ולגלגל את האחריות על כתפי גורם אחר. חסרון נוסף מגולם בצורך להוכיח קשר סיבתי בין הנזק הגופני שנגרם לתובע לבין השימוש במוצר.

חוק סימון מוצרים קובע חובה להציג בפני הצרכן את  מלוא האינפורמציה בעניין המוצר ולציין על גבי אריזת המוצר את המידע הבסיסי אודותיו, בכלל זה: שם המוצר, כינויו המסחרי, ארץ ייצורו, פרטי היצרן והיבואן, משקל המוצר נטו, ובמוצרי מזון, גם רכיבים וערכים תזונתיים. 

לגבי מוצרים שאינם מיוצרים בארץ, מחוייבים היבואנים בתרגום הוראות שימוש וכן אזהרות בטיחות או בריאות לגבי המוצר, לשפה העברית. חוק זה מהווה ערוץ נוסף לתביעה בגין תוספי תזונה דיאטטיים למיניהם, אשר מיובאים מחו"ל או מיוצרים בארץ, לגביהם מופיע מידע חסר, מוטעה או שהינם נטולי סימון בכלל.

קיראו עוד מידע על דיאטות מסוכנות באתר אלול.

חדשות ומידע - בריאות ורפואה
יתר לחץ דם
כיצד מתמודדים עם המחלה?
אבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז - מדריך
בישראל פועלים ארגונים ועמותות סיוע לחולי סרטן
שימור דם טבורי בלידה עשוי להציל חיים בעתיד!
דיאטה מסוכנת
על מקרים של פגיעה בגלל דיאטה מסוכנת
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור