הפרעות אכילה - טיפול בהפרעות אכילה, סיוע ותמיכה לסובלים מהפרעות אכילה. פורומים וארגונים בתחום.
הפרעות אכילה - טיפול בהפרעות אכילה, סיוע ותמיכה
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

הפרעות אכילה הן עניין רציני המצריך טיפול מיידי!

Hebrew
תאריך: 31/12/2009 12:15   

בשנים האחרונות חלה עלייה בשכיחות הפרעות אכילה בקרב נערות צעירות (10-18) ואף בקרב נשים (30-40). הפרעות אכילה מוגדרות כהפרעות נפש, אשר מאופיינות באכילה ואבנורמלית, לא מסודרת, לא מאוזנת, אשר גורמת לנזקים נפשיים ופיזיים, שלעיתים עלולים להיות בלתי הפיכים.

הפרעות אכילה אשר לא מטופלות באופן קבוע וסדיר על ידי רופא מומחה ו/או דיאטנית מוסמכת, עלולות להוביל למחלות קשות ואף למוות. במקרים מסויימים יש לקבל טיפול באמצעות פסיכיאטר ותרופות מתאימות.

סיווג וסוגים של הפרעות אכילה

אנורקסיה, אנורקסיה נרבוזה, Anorexia Nervosa - מאופיינת על ידי פחד מאכילה, פחד מהשמנה ועקב כך הימנעות מאכילה, התנהגות אובססיבית בכול הנוגע לאוכל, הערכה  ובטחון עצמי נמוך, תפיסת גוף מעוות, תת תזונה, שקילה כפייתית יומיומית, פעילות גופנית מוגזמת, פרפקציוניזם, שינויים קיצונים במצבי הרוח.

בולימיה, בולמיה נרבוזה Bulimia Nervosa - מאופיינת על ידי, אכילה כפייתית של אוכל או צום מוחלט של מספר ימים ואז התקף בולימי של אכילה כפייתית ומיד אחרי זה תהליך "התרוקנות" באמצעות הקאות, הימנעות מאכילה באופן פומבי, אכילה בסתר, הליכה לשירותים לאחר כול ארוחה, כדורים משלשלים או משתנים, חוקנים, שינויים תכופים במצב הרוח, זלילות ואכילת מזון רב בצורה בלתי נשלטת, עיסוק אובססיבי בפעילות גופנית, דיכאון, עייפות מתמדת, בטחון והערכה עצמית נמוכה, ביקרות עצמית גבוה, חולשה כללית, פעימות לב לא סדירות, כאבים בגרון ובבטן, בעיות שיניים (שינים צהובות, נופלות וכדומה).

הפרעת אכילה כפייתית - מאופיינת על ידי, אכילה מופרזת ובלתי נשלטת של מזון רב מבלי יכולת להפסיק גם כאשר מרגישים שובע. אכילה כפייתית מרובה גורמת להשמנת יתר, אשר גורמת עקב כך באופן ישיר ועקיף למחלות לב, סוכרת, כולסטרול גבוה, שומנים גבוהים בדם וכדומה.

טיפול בהפרעות אכילה - מה ניתן לעשות?

הטיפול בהפרעות אכילה הינו טיפול מורכב הכולל טיפול מקצועי במספר אספקטים: נפשי, פיזי ומשפחתי. הטיפולים המוצעים כיום כוללים:

  • טיפול עם דיאטנית או תזונאית קלינית
  • טיפול משפחתי
  • טיפול קבוצתי
  • טיפול תרופתי (לרוב טיפול בתרופות נוגדות דיכאון)

אילו ארגונים ועמותות מסייעים לסובלים מהפרעות אכילה בישראל?

בגלל העלייה בשכיחות הפרעות אכילה, בנוסף לעזרה המקצועית הניתן לקבל באמצעות רופא המשפחה, בתי חולים וקופות החולים, המציעות טיפול פסיכולוגי, טיפול פסיכיאטרי, קבוצות תמיכה וטיפולים עם דיאטנית.

כמו כן, ניתן למצוא פורומים בנושא בכל אתרי הבריאות הרפואה הגדולים בישראל (באתרי קופות החולים, בתי חולים, דוקטורס ועוד).

ניתן למצוא עזרה ותמיכה בארגונים ועמותות שונות כגון:

המרכז הישראלי לייעוץ וטיפול בצפון בהנהלת ד"ר ארטור טרוצקי, קבוצות תמיכה באינטרנט (תפוז - קבוצת תמיכה - הפרעות אכילה)

אביב - ארגון ישראלי להפרעות אכילה

עמותת שחף הנותנת טיפול בהפרעות אכילה ומספקת קו מצוקה הפועל בהתנדבות ונותן מענה לשאלות, הקשבה, ואינפורמציה על אפשרויות הטיפול השונות בארץ

מרפאות חוץ ומרכזי טיפול להפרעות אכילה בילדים בבתי החולים: איכילוב, שלוותא, תל השומר, מרכז שניידר, נופית' אסף הרופא' גהה - בי"ח ומרפאה פסיכיאטרית, הדסה עין כרם, ברזילי, מרכז שיקום נס ציונה, בית חולים רמב"ם.

העמותות והארגונים השונים מציעים מידע מפורט לגבי ההפרעות, תסמינים, דרכי טיפול בהפרעות אכילה, קבוצות תמיכה, פורומים, קו מצוקה ומענה מקצועי על כל שאלה או בעיה בנוגע להפרעות אכילה.

חדשות ומידע - בריאות ורפואה
יתר לחץ דם
כיצד מתמודדים עם המחלה?
אבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז - מדריך
בישראל פועלים ארגונים ועמותות סיוע לחולי סרטן
שימור דם טבורי בלידה עשוי להציל חיים בעתיד!
דיאטה מסוכנת
על מקרים של פגיעה בגלל דיאטה מסוכנת
קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
דיאטה מסוכנת שלום הציבור ואחריות משרד הבריאות - מה ניתן לעשות במקרה של שימוש בדיאטה מסוכנת, הפוגעת בבריאות שלנו? משרד הבריאות אחראי לשלום הציבור בישראל בכל הנוגע לשיווק ומכירה של דיאטות...
טיפול פסיכולוגי לא יקר - לא כולם מוכנים לקבל טיפול פסיכולוגי במסגרת קופת חולים ומצד שני, לא לכולם יש המון כסף למימון פסיכולוג פרטי...
מידע על עמותות וארגוני סיוע לבני נוער בארץ - כיום קיימים בישראל מגוון רחב של ארגוני סיוע ועמותות המטפלות בבני נוער הזקוק לעזרה או תמיכה נפשית ופיזית. קראו על הארגונים ופועלם.
ליחצו כאן להוספת תגובה
1. רוצה להתנדב
לא מזמן, צעירה שהכרתי התאבדה בעקבות המלחמה שלה באנורקסיה. אני עולה בקרוב לכיתה י"ב ואנ י מעוניינת להתנדב ולעזור לנוער שחולה באנורקסיה. האם מישהו מכיר מקום שבגילי אפשר לעשות זאת ?
סגור
הוסף תגובה

שני 27/06/2011 09:44
סגורסגור