ארגוני סיוע ועמותות למען סטודנטים - איך ואיפה ניתן לקבל מלגה לצורך לימודי תואר בישראל?
מלגות לימודים לסטודנטים - סיוע בקבלת מלגה
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

רוצה לקבל מלגה ללימודים?

Hebrew
  

אחת הדרכים המקובלות עבור ציבור הסטודנטים על מנת לקבל סיוע בתקופת הלימודים הינה באמצעות מלגות לימודים. ההערכות מדברות על כך שמעל- 14%  מקרב אוכלוסיית הסטודנטים נעזרים בסיוע מלגות לימודים אשר מעניקות להם גב כלכלי ללימודי מסלול מסוים בו הם מעוניינים לרכוש מקצוע ולבנות את עתידם.

מלגות לימודים – מי מעניק מלגות לימודים ומדוע?

מלגות לימודים הינן למעשה תרומה לטובת לימודים או צרכי קיום על ידי גוף כלשהו. גופים ציבוריים שונים מעניקים מלגות לימודים, כאשר כל גוף מעניק רשאי לקבוע תנאים שונים להענקת מלגת לימודים. הסיבות למתן מלגות לימודים הן שונות ומגוונות , למשל סיוע למחקרים מדעיים שונים, שימור תרבויות ואינטרסים חברתיים, ועוד. הגוף אשר מעניק את סיוע המלגות הנרחב ביותר הינו משרד החינוך.
 
הקריטריונים למתן מלגת לימודים הינם ברובם אישיים וניתן לקטלג מלגות לימודים באופן כללי על פי החלוקה הבאה – מממן המלגה,קהל המטרה ומאפייני המלגה:

  • גופי לימוד אקדמיים – מלגות לימודים למצטיינים מתוך מטרה למשוך פלח סטודנטיאלי איכותי להצטרף וללמוד בין שורותיו , מקור המימון מגיע לרוב מחוץ למוסדות אלו.
  • מלגות לימודים מטעם רשויות מקומיות – עיריות המעוניינות לתרום לקהילת התושבים באמצעות חינוך ורתימת סטודנטים בני אותה העיר לתרומה קהילתית.
  • מחקר –מלגות לימודים אשר נועדו לפתח נושאי מחקר ספציפיים שאופיינו מבעוד מועד
  • גופים מסחריים – מילדות לימודים ניתנות על ידי חברות שונות לעיתים לקידום בני משפחות העובדים ולעיתים כעזרה ותרומה לקהילה.
  • ממשלות מחוץ לארץ – מילגות לימודים אשר מוענקות על ידי ממשלות שונות אשר מעבר לים.
  • מלגה מטעם מדינת מוצא לעולים – מלגות שמטרתן לסייע ולהיטיב עם יוצאי מדינה ספציפית בין אם ותיקים ובין אם לעולים חדשים.
  • סיבותכלליות – מלגות לימודים ללא אפיון מוגדר אשר עשויות להינתן לבעלי מגבלות וצרכים מיוחדים בין אם פיזיולוגיים ובין אם סוציו אקונומיים ייחודיים, משוחררי צבא או משרדי ממשלה כגון פרויקט חונכות ילדים פר"ח של משרד החינוך הממן עד חצי משכר הלימוד.

הדרך לקבלת מלגת לימודים עשויה להיות מפרכת ומצריכה אנרגיות רבות אבל ברוב המקרים תהפוך השקעה זו למשתלמת שתחזיר את  עצמה בסוף התהליך.

מדריך לעקרונות בסיסיים שיסייעו ויקלו בתהליך קבלת מלגה מכל סוג

בצעו מחקר קצר ונסו להבין אילו מלגות לימודים מוצעות בשוק

מידע מרוכז בנושא קשה למצוא אך פניה למזכירות מוסד הלימודים, אגודת הסטודנטים, הדיקנאט , חוברת מלגות לימודים אשר מרכזת בצורה יחסית מקיפה את האפשרויות השונות אשר (מוערכות בכמה מאות) בכל שנה, ושימוש במנועי חיפוש ואינדקסים אינטרנטיים עשויים להיות התחלה טובה בתהליך.

במקרים רבים ניתן יהיה להוריד את הטפסים און ליין. הסיבה להצנעת האינפורמציה היא הרצון לשמור על כמות מבוקרת של פניות מצד סטודנטים. אמנם קיימת תקנה המחייבת עמותות ומוסדות להירשם כחוק אבל אין בנמצא מערכת אכיפה שתבטיח העברת אינפורמציה מסודרת על ידם.

משנמצאה מלגה פוטנציאלית יש להגיש בקשה באמצעים המקובלים לאותו גוף ולהתחיל לגלגל את התהליך.

קיימת חשיבות גבוהה לעמידה בלוחות הזמנים אותו מגדיר כל ארגון המציע מלגת לימודים. חריגה בזמנים עשויה להוביל להגשת בקשות חריגות המצריכות אנרגיות נוספות ומקטינות בסופו של דבר את הסיכויים לזכייה.

עקרון המספרים הגדולים

אין קשר בין הגשת דרישת מלגת לימודים אחת לאחרת, כך שככל שגדלה כמות הפניות הרלוונטיות כך עולים הסיכויים לזכות במלגה הנכספת.

הקפדה על מילוי מלא ומפורט של הטפסים הייעודיים לבקשה תוך צירוף כל אישור או טופס רלוונטי בקפדנות כגון קורות חיים, טקסט פניה מנוסח היטב ומותאם למאפייני המלגה אשר עשוי לרגש "ולגעת" באותו אדם אשר בסופו של דבר מקבל את ההחלטה למי להקצות את משאבים,וממליצים מהעבר.

כדאי וניתן להגדיל את סיכויי קבלת המלגה ובאם ניתן ,על ידי הצגה של מאפיינים בולטים לטובה כגון הצטיינות יתרה, התנדבות קהילתית,שירות צבאי מלא וכיוצ"ב.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
קורס פסיכומטרי למעוטי יכולת - שוויון הזדמנויות בלימודים! - רוצה לעשות קורס פסיכומטרי? האם ידעת כי ניתן לקבל הטבות והנחה לקורסי פסיכומטרי בישראל?
לימודי משפטים - מי יעזור לך לממן את התואר? - רוצה לדעת היכן ניתן לקבל מלגה לצורך לימודי משפטים בישראל ובעולם?
עמותת ניצן - כאן תוכלו לקרוא על העמותה הגדולה והמצליחה שעוסקת בסיוע לילדים עם לקויות למידה.
עמותת על''ה - למען קידום סטודנטים עיוורים - עמותת על"ה מסייעת לעיוורים הרוצים להשתלב במעגל הלימודים, בבתי הספר התיכונים ובעיקר באוניברסיטאות ברחבי ישראל...
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור