עמותות וארגוני סיוע בישראל - זכויות נשים וזכויות משפחה חד הורית על פי הגדרת החוק בישראל
משפחות חד הוריות - הגדרה של משפחה / אם חד הורית
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

זכויות אם חד הורית בישראל - מידע שאלות ותשובות

Hebrew
תאריך: 31/12/2009 12:15   

מהי ההגדרה של משפחה חד הורית על פי חוק בישראל?

משפחה חד הורית היא משפחה שבה הורה יחיד/ה מנהל/ת משק בית לעצמה ולילדיה מתחת לגיל 18. על דפוס זה נמנות נשים אלמנות, גרושות, רווקות ופרודות (תחת הגדרה זו נכללות גם עגונות).

חקיקת חוק משפחות חד הוריות( 1992, תיקון החוק ב1994) מהווה אבן דרך חשובה בנושא ומביאה לידי ביטוי את ההכרה במשפחות חד הוריות כקבוצה בעלת מאפיינים צרכים וקשיים ייחודיים. הגדרת משפחה חד הורית לפי חוק משפחות חד הוריות , 1992, תיקון חוק 1994)

כל מה שחשוב לדעת על משפחה חד הורית, למעבר אל התשובות לחצו על הקישורים:

"הורה יחיד"- תושב ישראל אשר בהחזקתו ילד הנמצא עמו ואשר נתקיים בו אחד מאלה:

אדם שאינו נשוי ואין אדם הידוע בציבור כבן זוגו.

אדם נשוי, אך חי בנפרד מבן זוגו תקופה של שנתיים לפחות ופתח בהליך גירושין ובתנאי שאין אדם אחר הידוע בציבור כבן זוגו.

אישה עגונה, כלומר נשואה, אך מזה שנתיים נעלמו עקבות בעלה, או שבעלה נמצא בחו"ל ללא הסכמתה, ומבלי לשלם לה מזונות.

עולה חדש שנמצא בארץ למעלה משנה ופחות משנתיים ובן זוגו לא עלה לישראל ואינו שוהה בישראל, ובתנאי שאין לו בן זוג אחר.

אישה ששהתה במשך 3 חודשים במקלט לנשים מוכות (מתוך 12 חודשים שתחילתם ביום הראשון לשהותך במקלט כאמור), ופתחה בהליך גירושין. אם לשכת הסעד מאשר כי פתיחת הליך גירושין יסכן אותה או את ילדיה אין צורך בתנאי זה.

מהן זכויותיהם של ילדים במשפחות חד הוריות?

הורה יחיד זכאי לקדימות בקבלת ילדו למעון יום, וכן להנחה לאחר שנבדקה רמת הכנסתו. כמו כן הוא זכאי למענק לימודים הניתן דרך המוסד לביטוח לאומי.

ומועבר לקראת פתיחת שנת הלימודים, על מנת לאפשר רכישת ספרים ומחברות. המענק ניתן בתנאים מסוימים למשפחות שלהן ילדים גילאי 6 עד 14, ויש לפנות בנושא זה לביטוח הלאומי.

בצהרוני ויצ"ו יש הנחות לילדי משפחות חד-הוריות. לילדי אלמנות ואלמנים חד הוריים ניתנים מענקי בר-מצווה ובת-מצווה מהביטוח הלאומי, ולתלמידי תיכון שהם ילדי אלמנים ואלמנות שארים (אלמן/ה של נפגע בעבודה או של מי שנספה בפעולת איבה) ניתנים, בהתאם להכנסת המשפחה, דמי מחיה.

מהן הזכויות של אם חד הורית עובדת בנושאי מס הכנסה?

אמהות חד הוריות עובדות מקבלות נקודת זיכוי נוספת במס ההכנסה מעבר למה שאשה רגילה מקבלת. לקבלת ההטבה יש למלא טופס מס' 101/130 ולהעבירו באמצעות המעביד למס הכנסה.

האם מלבד נקודות הזיכוי במס הכנסה יש הטבות נוספות לאם חד-הורית עובדת?

כן. ניתן לנצל 12 ימים מתקופת ימי המחלה הצבורים של האם לטובת טיפול בילד חולה (כפול ממה שמגיע לאם שאינה חד-הורית). עד לפני שנה אם חד הורית יכלה לנצל רק 8 ימי מחלה לטובת ילדה. באחרונה תוקן החוק ומספר הימים הועלה ל-12. בנוסף, הסכמי עבודה מסוימים מאפשרים קיצור שבוע העבודה במשרה מלאה ל-40 שעות.

אני גרושה וגרה עם בן זוג שאיננו ההורה הביולוגי של ילדי. האם אני זכאית להטבות הניתנות למשפחות חד-הוריות?

לפי חוק משפחות חד הוריות משנת 1992, הורה יחיד/ה (החוק מתייחס כמובן גם לגבר וגם לאשה) הוא תושב ישראל שבהחזקתו ילד ואין לו ידוע בציבור, כלומר בן זוג שהוא חי איתו. מאחר שאת חיה עם בן-זוג ואתם מקיימים משק בית משותף, אין חשיבות לשאלה האם בן זוגך הוא ההורה הביולוגי, שכן ממילא יימנעו ממך ההטבות לאם חד הורית.

אני חיה בנפרד מבעלי זה שנה וחצי ואנחנו בהליכי גירושין. האם אני זכאית להטבות כפרודה?

פרודה היא מי שחיה בנפרד מבן זוגה מעל 24 חודשים, ופתחה בהליך על-פי דין להשתחרר מקשר הנישואין, ופעלה במסגרת ההליך הזה שנתיים לפחות. כלומר, רק שנתיים לאחר פתיחת תיק פעיל בבית הדין הרבני או בבית משפט לענייני משפחה תקבלי את ההטבות.

אני אם חד-הורית ואין בבעלותי רכב, אך אני משתמשת ברכב של בן משפחה. האם זה ימנע ממני קבלת קיצבת הבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי?

הורה יחיד זכאי לגימלת הבטחת הכנסה ללא מבחן תעסוקה (כלומר, ללא צורך להתייצב בלשכת התעסוקה), אם יש במשפחה ילד/ה שטרם מלאו לו/לה שבע שנים. אבל מי שבבעלותו רכב, גם אם חד הורית, לא זכאי לגימלה (אלא אם הוא נכה ברגליו או חולה שאינו מסוגל לעבוד, או אם הוא או בני משפחתו זקוקים לרכב לצורך טיפול רפואי). מי שברשותו אופנוע זכאי לגימלה.

המוסד לביטוח לאומי מפעיל חוקרים פרטיים כדי לברר בין היתר האם אנשים מצהירים שאין רכב בבעלותם, למרות שבפועל עומד לרשותם רכב לשימוש קבוע. במקרה כזה נשללת הזכאות לקיצבה.

אני מקבלת הבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי, אך ברצוני לצאת ללימודים כדי להפסיק להיות נתמכת. האם אמשיך לקבל את הקיצבה?

יציאה למסגרת לימודים במוסד להשכלה גבוהה ימנעו את הקיצבה, אלא אם יצאת ללימודי ערב, או ללימודים שנמשכים עד שנה. כמו כן, תוכלי לפנות דרך לשכת התעסוקה - ואף לזכות לקדימות - בבקשה לעבור הכשרה / הסבה מקצועית לפי רשימת הקורסים המוצעים שם.

לפני כמה שנים אישרה הממשלה עקרונית שינוי חקיקה כדי לאפשר לאמהות חד הוריות לצאת ללמוד מבלי שקצבת הבטחת ההכנסה שלהן תישלל. ועדת השרים לענייני חקיקה הייתה אמורה לדון בהצעת החוק, אך שר האוצר דאז, בנימין נתניהו, ביקש מהוועדה שלא לדון בה, משום שהוא מתנגד לה. לטענתו, קבלת החוק תפתח פתח גם לסטודנטים לבקש קיצבת הבטחת הכנסה.

נפרדתי מבן-זוגי עקב אלימות במשפחה ולא תבעתי מזונות לילדים. האם אוכל לקבל קיצבת הבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי?

על מנת שתהיי זכאית לקיצבה עלייך להמציא דו"ח של עובד סוציאלי, או אישורים מהמשטרה ו/או בית-חולים, המאשרים כי את נתונה לאיומים ממשיים של אלימות מצד בעלך. ללא אישורים אלה תיחשבי כאילו ויתרת על תביעת המזונות לילדייך.

אני אלמנת שארים - האם יש לי זכויות מיוחדות?

אלמנת שארים (אלמן/ה של נפגע בעבודה או של מי שנספה בפעולת איבה) זכאית גם לשיקום מקצועי, המכשיר אותה להיקלט בעבודה המתאימה לה. ההכשרה המקצועית כוללת הסבת מקצוע, לימוד מקצוע ודמי מחיה לתקופת השיקום.

אני אם לשני ילדים קטנים והתגרשתי לפני מספר חודשים. לאן עלי לפנות כדי לקבל סיוע בשכר דירה?

כדי לקבל את הסיוע ממשרד השיכון, ראשית עלייך להוציא תעודת זכאות, בכל בנק למשכנתאות. בנוסף עלייך להצטייד במסמכים הבאים: תעודות זהות שלך ושל ילדייך, מסמכים המעידים על מצבך המשפחתי (הסכם גירושים / תעודת פטירה), שלושה אישורי הכנסה אחרונים או אישור על קבלת קיצבה מהמוסד לביטוח לאומי, חוזה שכירות, אם יש, אישור על מספר חודשי שירות בצה"ל / שירות לאומי, וכן תצהיר על כך שאת גרה ללא ידוע בציבור. עם כל המסמכים האלה את צריכה לפנות למשרד השיכון בבקשה לקבלת הסיוע.

התגרשתי, הדירה נשארה אצלי, ואני משלמת משכנתא שנלקחה עוד בתקופת נישואי. האם אוכל לקבל הטבות במשכנתא?

הסיוע ניתן רק למשפחות חד הוריות שלא היו בבעלותן דירה או חלק מדירה, או שהיתה בבעלותן דירה אך היא הועברה ללא תמורה בהסכם הגירושים. מאחר שהדירה נשארה בבעלותך, אינך זכאית לסיוע. מעבר לכך, אין באפשרותך לשנות את תנאי המשכנתא.

ברצוני לרשום את ילדי למעון כדי שאוכל לחפש עבודה. האם אני זכאית להנחה?

בהתאם להנחיות משרד התמ"ת, אמהות חד הוריות עובדות מקבלות עדיפות ראשונה בקבלת ילדים למעון. ההנחות בתשלום ניתנות בהתאם למבחן הכנסות, המחייב המצאת תלושי משכורת. אי לכך, זכאותך להנחה תיבדק רק לאחר מועד תחילת העבודה. עד אז תיאלצי לשלם תשלום מלא.

אני אלמן ואב לשני ילדים. הבסיס שבו אני משרת במילואים מרוחק מאוד ממקום מגורי. מה ניתן לעשות כדי שאוכל להיות עם ילדי?

פקודות הצבא קובעות שאנשי מילואים שהם ראשי משפחות חד הוריות ואבות לילדים עד גיל 18, ישרתו במקום שמרוחק לא יותר מ-50 ק"מ ממקום מגוריהם. אם יש להם ילדים מתחת לגיל 14, הם ישוחררו מדי יום בשעה המאפשרת להם להגיע לביתם (לא יאוחר מהשעה 17:00).

אני אם חד הורית וגרה רחוק מהמשפחה. היכן אוכל למצוא מסגרת חברתית תומכת?

ישנם ארגונים חברתיים המפעילים קבוצות תמיכה חברתיות. ויצו, למשל, מפעילה מרכזים וקבוצות תמיכה למשפחות חד הוריות בסניפיה ברחבי הארץ בשיתוף אגפי הרווחה העירוניים. במסגרת המרכזים האלה תוכלי לקבל עזרה וסיוע מאיש מקצוע בכל הקשור לקשיים ולהתמודדויות שאת עוברת בחיי היומיום.

כמו כן, ניתן ליהנות מפעילות חברתית וסדנאות העשרה בנושאים שונים. גם ילדייך יוכלו להשתלב בפעילויות השונות המותאמות לגילם. בנוסף, ויצו מקיימת חגיגות בר / בת-מצווה לילדי משפחות חד-הוריות. ניתן לברר פרטים בסניפי הארגון.

121,600 אלף משפחות חד-הוריות

בישראל חיות כ-121 אלף משפחות חד-הוריות. בראש כ-97% מהן עומדות נשים. 32.5% מהמשפחות החד-הוריות נמצאות מתחת לקו העוני. כך עולה מדו"ח העוני האחרון של המוסד לביטוח לאומי.

מתוך האמהות החד-הוריות, כ-56% הן גרושות. כ-15% הן פרודות, כ-- 16% רווקות, וכ-- 12% אלמנות. 46% מהן מתגוררות באזור תל-אביב. 28% מתגוררות באזור חיפה והצפון, ו-8% באזור ירושלים. 47% מהאמהות החד-הוריות הן אמהות לילד אחד. 43% הן בנות 35 עד 44. ל-44% מהן השכלה של 13 שנות לימוד או יותר, ל-28% מהן השכלה תיכונית, ול-28% השכלה של עד 11 שנות לימוד.

מאז תחילת שנות ה-90 הוכפל מספרן של המשפחות החד-הוריות בישראל. הסיבות: עלייה במקרי הגירושים, עלייה בלידות של רווקות, והעלייה הגדולה ממדינות חבר העמים שהביאה איתה גם משפחות חד-הוריות רבות.

מדו"ח שפרסם באחרונה "מכון אדווה" לחקר חברתי עולה, כי 77% מהאמהות החד-הוריות עובדות, אך רק 36% מהן בעלות דירות. במסגרת התוכנית הכלכלית של משרד האוצר שאושרה לפני מספר שנים, קוצצו זכויותיהן של המשפחות החד הוריות. קיצבאות הבטחת ההכנסה שלהן קוצצו בממוצע בכ-600 שקל לחודש, ובחלק מהמקרים קוצצו הקיצבאות ביותר מ-1,000 שקל.

במקביל שונה החוק כך שאמהות חד הוריות לילדים מגיל שנתיים מחויבות להתייצב בלשכות התעסוקה על מנת לבדוק אם הן מסוגלות לעבוד (מבחן הכנסה). לפני השינוי קבע החוק כי אמהות חד-הוריות לילדים עד גיל שבע פטורות מהתייצבות בלשכות, כדי שיוכלו להתמסר לגידול ילדיהן.

בעקבות שינוי החוק התייצבו עשרות אלפי אמהות בלשכות, אך לא נמצאה להן עבודה מתאימה. זאת ועוד: כרבע מתוך מקבלי הבטחת הכנסה בישראל הם אמהות חד הוריות, וככל מקבלי הבטחת הכנסה גם הן זכאיות לשורה של הטבות. אלא שחלק מההטבות האלה בוטלו במסגרת תוכנית הקיצוצים האחרונה: הפטור מתשלום עבור ביקור אצל רופאים מקצועיים, ההנחות בתחבורה הציבורית, ההנחות בתשלומי הארנונה והפטור מתשלום על אגרת טלוויזיה.

בעקבות מאבקה של ויקי כנפו לפני מספר שנים וגל המחאה שבעקבותיו הוקמה ועדה לבדיקת מצבן של המשפחות החד הוריות, וזו קבעה שורה של הטבות ומענקי עידוד לאמהות שייצאו לעבוד ולמעסיקים שיקלטו אותן. בעקבות זאת מצאו אלפי אמהות חד הוריות עבודה. למרות זאת, מצב רובן הורע בעקבות הקיצוצים, במיוחד על רקע העובדה שלא רק זכויותיהן כחד הוריות קוצצו, אלא גם קיצבאות הילדים והטבות שונות נוספות.

תנועת ויצ"ו מפעילה קו טלפוני למידע בנושאי זכויות משפחות חד-הוריות. הקו פועל בימי ראשון בשעות 12:00-10:00 ובימי שלישי בשעות 14:00-11:00, בטלפון 03-6923907. טלפון לבירור באילו סניפי ויצ"ו יש קבוצות תמיכה למשפחות חד-הוריות: 03-6923863/36.

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור