במדינת ישראל חיים מאות אלפי אזרחים, הסובלים ממוגבלויות כאלו ואחרות. על מנת לאפשר את שילובם בכל מעגלי החיים, בהם השכלה, עבודה, תרבות, פנאי ועוד, תוך מתן הזדמנות שווה, יש לאפשר להם נגישות הולמת בכדי להשתתף בפעילויות שונות.
נגישות לבעלי מוגבלויות - עמותות וארגונים
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

נגישות ושוויון הזדמנויות לאנשים הסובלים ממוגבלויות

Hebrew
תאריך: 31/12/2009 12:15   

במדינת ישראל חיים מאות אלפי אזרחים, הסובלים ממוגבלויות כאלו ואחרות. על מנת לאפשר את שילובם בכל מעגלי החיים, בהם השכלה, עבודה, תרבות, פנאי ועוד, תוך מתן הזדמנות שווה, יש לאפשר להם נגישות הנדרשת בכדי להשתתף בפעילויות שונות.

תחום הנגישות בישראל מוזנח, ביחס להרבה מדינות מערביות אחרות. הקידמה אינה נמדדת רק בכך שאנו מהווים את תעשיית ההיי טק השנייה בגודלה. אין זה מעיד טובות על החברה הישראלית, אם אנו עוקרים מקרבנו אנשים בעלי פוטנציאל רב, בשל חוסר מודעות וחוסר תשומת לב לצרכיהם המיוחדים.

בתי קפה, מסעדות, בתי קולנוע, משרדים ממשלתיים, מרפאות, מוסדות חינוך, חופי רחצה, בתי כנסת ומקומות רבים נוספים, לעיתים אינם נגישים לאנשים שסובלים ממוגבלויות. מעבר לכך, חשוב להקפיד על נגישות אתרי אינטרנט, לצרכים של אנשים בעלי מוגבלויות. אי נגישות זו, מונעת מהם להפוך לחלק מהחברה הישראלית, לממש את זכויותיהם בחברה זו וליהנות מהזדמנות שווה להפיק ממנה ולתרום לה כמו כל אחד אחר.

נגישות בחקיקה

מבחינת החקיקה, המחוקק נתן דעתו לנושאי נגישות שונים, אולם החוקים לוקים בחסר, אינם מכסים תחומים רבים ואכיפתם לרוב לא מתבצעת. לפי החוק, כל שירות ציבורי וכל מקום ציבורי חייב להיות נגיש לאנשים בעלי מוגבלויות, בכך מתייחס החוק לאנשים בעלי מוגבלויות פיסיות, שכליות, נפשיות, או חושיות.

אכיפת חוקי הנגישות

על מנת להשלים, עד כמה שניתן את החסר באכיפה, נתן המחוקק אפשרות להגיש תביעות ואף תובענות ייצוגיות, כנגד מקומות שאינם מאפשרים נגישות לבעלי מוגבלויות. בהקשר זה, על סיוע משפטי למעוטי יכולת תוכלו לקרוא כאן: יעוץ משפטי למעוטי יכולת

עמותות וארגונים בתחום הנגישות

בארץ פועלים ארגונים ועמותות שונות במטרה לקדם שוויון חברתי ולהביא לשילוב מלא של אנשים הסובלים ממוגבלויות, בכל מעגלי החיים. עמותות וארגונים אלו פועלים בתחומים שונים, בניהם:

  • קידום מודעות בציבור

  • ביקורת ציבורית וחקיקה

  • סיוע משפטי לנפגעי חוסר נגישות

  • חינוך לילדים בעלי צרכים מיוחדים

  • תעסוקה לבעלי מוגבלויות

  • נגישות אתרי אינטרנט

  • תכנון ובנייה בהתאם לחוק הנגישות

גם אתם יכולים להפוך את החיים בישראל לנגישים יותר

הדרכים לתרום, לסייע ולתמוך בפעילותם של הארגונים והעמותות השונות בתחום הנגישות, הן רבות ומגוונות. החל מתרומות כספיות, דרך תמיכה במאבקים ציבוריים בתחום וכלה בהפיכת הסביבה הקרובה אליכם, זו שניתנת להשפעתכם, לסביבה נגישה יותר עבור אנשים עם מוגבלויות.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
התנדבות למען אחרים - מעורבות חברתית למען החברה שלנו! - כל אחד מאיתנו יכול לתת מעצמו! על התנדבות ומשמעותה עבור כולנו.
עמותת עמך - למען ניצולי השואה - עמותת עמך שמה לעצמה למטרה לסייע לניצולי שואה וילדיהם להתמודד עם הטראומות שעברו והקשיים שנערמים עליהם לעת זקנה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור