ארגונים ועמותות סיוע - בני נוער הם אוכלוסיה יוצאת דופן במורכבותה ופגיעותה. מתבגרים רבים מוצאים את עצמם במצוקה ונזקקים לעזרה וסיוע, וכאן נכנסות לתמונה מגוון עמותות הפועלות להבטחת בריאותם הפיזית והנפשית.
עמותות וארגוני סיוע לבני נוער | עזרה למתבגרים בישראל
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

מידע על עמותות וארגוני סיוע לבני נוער בארץ

Hebrew
תאריך: 23/06/2010 17:13   

במדינת ישראל יש עשרות ואף מאות אלפים של בני נוער שנמצאים במצב כזה או אחר של סיכון או חילופין נוער נזקק. המציאות בישראל היא אינה מציאות קלה ויש להתמודד על כל אחד ואת שצריכים את העזרה, בין אם הם מבקשים זאת ובין אם לא.

יש מספר גדול מאוד של עמותות וארגוני סיוע שקמו על מנת למלא את הצורך הקיים וכל אחת מאותן עמותות פועלת למען סוג אחר של בני נוער, למרות שהמטרה של כל העמותות היא אחת - לעזור לבני הנוער, לקדם אותם ולשלב אותם במרקם החיים הנורמטיבי של מדינת ישראל.

אלו סוגים של עמותות וארגוני סיוע לנוער קיימים?

סוג אחד של עמותות קיים בשביל לעזור לבני נוער שנמצאים במצבי סיכון למיניהם. העמותות המוכרות יותר הן עמותת עלם, העמותה של בית השאנטי ועוד.

עמותות מהסוג הזה פועלות עם בני נוער שנפלטו ממרבית המסגרות שרגילות וגם אינם משתלבים כמו שצריך במסגרות האלטרנטיביות ואפילו גרים ברחוב.

הפעילות של העמותות הפעילות בתחום הזה היא ליצור את המסגרות המתאימות יותר לכל מי שמוגדר כ"נוער קצה", כלומר נוער שאין אף מסגרת אחרת שמתאימה לו וזקוק לתמיכה וסיוע של פסיכולוג או סיוע רפואי.

סוג אחר של עמותות הן אלו המקשיבות לכל מי שיש לו בעיה ואין לו לאן לפנות. עמותות כמו סהר (סיוע והקשבה ברשת), שבסיס הפעולה שלה הוא האינטרנט כמדיום שמכיל את כל סוגי הגולשים וביניהם בני נוער במצב אובדני, עמותת פידל שעוזרת לבני הנוער והחיילים בקהילה האתיופית ועוד.

עמותות מהסוג הזה מציעות אוזן הקשבת ואפשרות לדבר על הבעיות במקום לפתור אותן באמצעים קיצוניים.

לכל אחת מן העמותות יש את אנשי המקצוע הרלוונטיים שמציעים את התמחותם המקצועית והאישית ופועלים על מנת שניתן יהיה לפונים אליהם לסגל אורח חיים נורמטיבי למרות הבעיות ועל אף התסכול שיכול ללוות אותן.

הקניית כישורי חיים לבני נוער

חלק מן העמותות מציעות את האוזן הקשבת וחלק אחר של העמותות מציעות מסגרות שבהן ניתן להשתלב. השתלבות ורכישת כישורי חיים, אותם אין לחלק נכבד מבני הנוער המנותקים ובמצבי הסיכון מאפשרים למתבגרים להרגיש תחושת ערך עצמי ויציבות ומייצבים את בריאות הנפש שלהם.

יכולות אלו ממלאות צורך הבסיסי לא פחות חשוב מבית ומזון, כאשר בכל חברה חשוב לדעת שיש את המסגרות הנכונות והמתאימות לבעל צרכים כזה או אחר, בין אם מדובר במסגרות לימודים או עבודה.

ישנן עמותות שמפעילות גם מסגרות טיפוליות משולבות, כמו עמותת תור המדבר שפועלת בבאר שבע ומפעילה בית קפה ומסעדה כעסק לכל דבר שבו העובדים כולם, הן המלצרים והן עובדי המטבח, נמצאים בליווי מקצועי וסוציאלי.

השימוש בעבודה ככלי לטיפול ולטיפוח כישורי חיים הוא אחד הכלים הבסיסים שעליהם ניתן לבנות את תיקון העולם של החברה המודרנית.

מקום מסוג דומה הקימה גם עמותת עלם לפני מספר שנים והוא הפך להיות מסעדת גורמה שמכשירה בני נוער לעבודות המסעדנות.

כל עמותה המבקשת לשנות את המציאות של בני הנוער הרבים שאינם מצליחים להסתגל לנורמות הקיימות עושה זאת מאהבה גדולה מאוד ורוח ההתנדבות קיימת בכל אחת, ללא יוצא מן הכלל.

התנדבות עם בני נוער עשויה להיות מורכבת לפרקים, בשל אופיים הרגיש והמושפע, אך אין ספק כי מדובר בפעילות מתגמלת ששכרה בצדה.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
עמותת עלם - סיוע לנוער במצוקה ובמצבי סיכון - עמותת עלם מאתרת בני נוער במצבי סיכון ומנסה לסייע להם במגוון אופנים. המתנדבים נותנים כתף תומכת למתבגרים הנמצאים ברחובות וגם דרך הרשת.
קורס פסיכומטרי למעוטי יכולת - שוויון הזדמנויות בלימודים! - רוצה לעשות קורס פסיכומטרי? האם ידעת כי ניתן לקבל הטבות והנחה לקורסי פסיכומטרי בישראל?
בית השאנטי - בית מחסה לנוער - בית השנטי הוא יוזמה של אשה אחת עם לב ענק, שהחליטה להעניק בית חם לנוער במשבר ומצוקה.
עמותת ה.ל.ל - לדתיים החוזרים בשאלה - עמותת ה.ל.ל ליוצאים בשאלה עוזרת לאנשים בתהליכי עזיבת הדת להסתדר במציאות המורכבת של העולם החילוני.
עמותת סהר - סיוע והקשבה ברשת - עמותת סה"ר מפעילה פרוייקט ייחודי של תמיכה נפשית באמצעות צ'אטים ופורומים באינטרנט. קראו עוד על מיזם יפה וחשוב זה.
עמותת אל-סם - טיפול בבעיות סמים אצל מתבגרים - עמותת אל-סם פועלת למען בני נוער, עוזרת להם להמנע משימוש בסמים ומחזירה אותם למסלול החיים הנורמטיבי.
עמותת אחריי! - שינוי חברתי ומנהיגות בקרב בני נוער - עמותת "אחריי" שמה לעצמה למטרה לסייע לבני נוער שאינם מוצאים את דרכם ולהקנות להם משמעות בצורת פעילות חברתית ועשייה.
פרויקט תגלית - הקניית ערכים ציוניים לנוער יהודי מהתפוצות - פרויקט תגלית מביא לארץ צעירים יהודיים, מקנה להם ערכים ציוניים ותחושת הזדהות עם המדינה ויוצר דור של שגרירים טובים למדינה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור