עמותות וארגוני סיוע - עמותת עמך עושה עבודת קודש בטיפול בניצולי שואה. רבים זקוקים לסיוע נפשי, יד מכוונת וחברה אנושית.
ארגון סיוע לניצולי שואה - עמותת עמך
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

עמותת עמך - למען ניצולי השואה

Hebrew
תאריך: 25/04/2010 10:57   

עמותת עמך - סיוע ועזרה לדור ראשון ושני לשואה

"עמך" היא עמותה ללא כוונת רווח ומטרתה היא לתמוך מבחינה הן נפשית והן חברתית בניצולי השואה, בבני הזוג שלהם ובמשפחותיהם המורחבות. העמותה פועלת במספר מרכזים המפוזרים ברחבי הארץ.

כולנו שמענו ואנו מכירים את הסיפורים הנוראיים על מה שהתרחש בזמן בלחמת העולם השנייה ואת סיפורי הזוועה והגבורה שנקשרו באחת התופעות המשמעותיות ביותר אז – השואה.

כשליש מהניצולים בתקופת השואה היו ילדים או תינוקותכיום, מה שאומר שכיום חיים בישראל לא מעט קשישים ניצולי שואה המתמודדים עם תוצאותיה והשלכותיה מדי יום ומדי שעה וזקוקים לטיפול ממוקד של פסיכולוג או מומחה פסיכוגריאטריה.

כמו כן, לאחרונה עלתה המודעות החברתית לסיפורים הקשורים לדור השני של ניצולי השואה וההתמודדות שלהם עם הורים ששרדו את מחנות הריכוז וההשמדה.

המצבים שאיתם התמודדו הניצולים, בין אם היו מבוגרים ובין אם כילדים, היו מצבים שהשאירו לא מעט זיכרונות רעים, טראומות ונגזרות נפשיות ורגשיות שהשפיעו על המשך חייהם עד היום.

עמותת "עמך" מבקשת ללוות את האנשים הללו לאורך חייהם, בעיקר בתקופה הזו בה הם כבר אנשים מבוגרים, המתמודדים עם סוגים נוספים של אובדן במהלך החיים ובדידותם היא חלק מן ההוויה היום יומית שלהם.

בהתאם לכך, העמותה גם תומכת בבני הדור השני, שנולדו לניצולים לאחר המלחמה וחוו את חייהם כמי שהיו צריכים לעמוד בציפיות ההורים למשהו אחר וטוב יותר מן החוויה של השואה או שנאלצו להתמודד עם הורים חדורי טראומות ומכשולים נפשיים.

באלו אפיקים פועלת העמותה?

ישנם מספר דרכים שבעזרתן נותנים מתנדבי העמותה את המענה לאוכלוסיות היעד שלה. הדרך הראשונה היא מתן דגש על בריאות הנפש של הניצולים, תוך הקניית כלים פסיכולוגיים ורגשיים שיכולים לעזור לניצולים ומשפחותיהם להתמודד עם הטראומות והחוויות השונות.

סיוע פסיכולוגי מתקיים בעיקר במרכזי העמותה השונים אך גם יכול להערך בבתים, במקרים בהם מדובר בניצולים נכים, שאינם יכול כבר להגיע למרכז הקרוב.

אפשרות נוספת היא עזרה המתאפשרת במרכזי העמותה המפוזרים ברחבי הארץ. המרכזים הללו פועלים כמרכזים לפעילות ופנאי, אליהם מגיעים האנשים ושם הם מופעלים על ידי המתנדבים בפעילויות שונות ומגוונות.

הפעילות במרכזים נועדה להעשיר את חיי האוכלוסייה המגיעה, במטרה למימוש הפוטנציאל של כל אחד ואחת מהם.

הדרך השלישית המאפשרת סיוע לקשישים היא על ידי ביקורי הבית שעורכים המתנדבים בבתי האוכלוסייה.

אלו הם מתנדבים שעברו הכשרה וחלקם הם אף ניצולים בעצמם או נכדים של ניצולי שואה, שמכירים את הסיפורים מן הבית.

הביקורים הללו מציעים את הערך המוסף שיש בביקור של אורחים בבית, של האופטימיות שהם מביאים עמם וכמובן הכבוד המוענק לכל אחד מהניצולים, העומד בבסיס ה"אני מאמין" של העמותה.

פעילות נוספת של העמותה היא תיעוד הסיפורים האישיים והמשפחתיים של כל אחד מן הניצולים, על מנת שניתן יהיה להמשיך את מורשתם הלאה גם בשנים הבאות, בהן יהיה צורך לספר לדורות הבאים על מה שקרה ומי היום האנשים שחוו זאת על בשרם.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
ארגון הג'וינט - מסייעים ליהודים מאז 1914 - הארגון עוסק במגוון פעילויות המשמרות את המהות היהודית בקרב קהילות בארץ ובעולם. לחצו לקריאה.
עמותות וארגוני סיוע יהודיים - עמותות יהודיות פועלות ברחבי העולם על מנת לקדם מספר רב של מטרות המחזקות את הקהילה היהודית העולמית. הכנסו לקריאה.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור