אתר עמותות וארגוני סיוע - רפורמת השיניים של ח"כ ליצמן אמורה להבטיח טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 8. מדובר, ללא ספק, במטרה מבורכת - אז מדוע קמו לה מתנגדים?
טיפולי שיניים חינם לילדים - רפורמת השיניים של ליצמן
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

תוכנית השיניים של ליצמן - טיפולים חינם לילדים

Hebrew
תאריך: 13/06/2010 09:54   

הממשלה אישרה הצעת חוק לפיה יוקצו 75 מיליון שקלים, מהם 65 מתוך סל הבריאות לתכנית השיניים שהגה סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן. על פי התכנית המדוברת, כל ילד עד גיל 8 יוכל ליהנות מטיפולי שיניים שונים ומגוונים בחינם או בעלות מאוד נמוכה, כחלק מן הסל החדש.

את התכנית אישרה הממשלה פה אחד על ידי משאל טלפוני, עם האמירה כי מדובר בתכנית חברתית וסוציאלית מן המדרגה הראשונה וכי זוהי דרכה של מדינה דמוקרטית שדואגת לאזרחיה.

התכנית אמורה להיכנס לתוקף ב-1 ביולי, ביחד עם השלמת חקיקה מתאימה ואת הטיפולים ניתן היה להסדיר דרך קופות החולים או חברות הביטוח השונות.

ויכוחים על תקציב תוכנית השיניים

בחודש פברואר 2010 הוציא בג"ץ צו מניעה, שהקפיא את המשך תהליך החקיקה של התוכנית, בעקבות עתירה של מספר גופים כנגדה. מדובר בתנועה לאיכות השלטון, עמותת קרן דולב לצדק רפואי וההסתדרות הרפואית בישראל.

העתירה הייתה כנגד התקציב שיועד לתכנית הזו ומקורותיו. הסכום תוכנן להיגרע לסל התרופות השנתי, ושופטי בג"ץ הורו למדינה לנמק מדוע את ההחלטה על הפרשת הסכום המדובר קיבלו על חשבון סל הבריאות עצמו ולא ממקורות אחרים.

בהמשך להחלטת שופטי בג"ץ, בהמשך לעתירת הגופים המוזכרים לעיל, נקבע גם כי אם המדינה לא תסביר את מהות ההחלטה, יחזור הסכום למקורותיו, כלומר אל סל הבריאות המקורי. למרות כל זאת, לאחרונה התקבלה ההחלטה להמשיך עם רפורמת השיניים לילדים כמתוכנן.

הכוונה מאחורי התכנית של ליצמן הייתה ללא ספק עשיית מעשים טובים ודאגה לילדי ישראל. כחלק מהסדר בריאות הקיים במדינה יוכל כל ילד לקבל טיפול שיניים, שלרוב אינו זול, בסכום מאוד צנוע של עד 40 שקלים. 

מדובר בטיפולים כמו טיפול שורש, טיפול עזרה ראשונה, בדיקה תקופתית, צילומי רנטגן, כתר וגם עקירה. ללא ספק, ההוצאות על הטיפולים הללו הן גבוהות מאוד, ביחוד כאשר חלק גדול מהילדים בארץ הם ילדים במצוקה.

אל מול היוזמה המבורכת קמו  מתנגדים רבים, בעיקר מן הגופים שעתרו לבסוף גם לבג"ץ, וכמובן גם בקרב לברי הועדה שקובעת את מבנה סל התרופות.

מדוע מתנגדים לטיפולי שיניים חינם לילדים?

אחת הביקורות, מצד ארגוני הרופאים, הייתה לגבי איכות טיפולי השיניים. נאמר כי ברגע שבמדינה קובעת את המחיר הנמוך לטיפולי השיניים השונים היא בעצם מבטלת את התחרות שיש היום בקרב רופאי השיניים.

הביקורת גם מוסיפה כי ברגע שרופאי שיניים נמצאים בתחרות מתמדת, רמת איכות הטיפולים עולה ואת המחיר הרפואי על שיבוש המהלך הזה ישלמו בסופו של דבר הילדים עצמם.

למרות מאמצי המתנגדים, קמו ארגונים ועמותות סעד התומכות בתוכניות במטרה לעודד אותה, כשלבסוף הוחלט לקדם את התוכנית.

השאיפה היא לספק את תנאי הבריאות הבסיסיים ביותר גם בתחום רפואת השיניים, ונשאלת השאלה כיצד ניתן לעשות זאת גם מבחינה תקציבית? על כך תיאלץ הממשלה להשיב לבג"ץ ולמצוא את הפיתרון המתאים ביותר, ללא כל פגמים טכניים בקבלת החלטה על כך.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
אגודת יד ביד למען ילדים במצוקה - אגודת יד ביד פועלת מאז שנת 1982 למען זכויות ילדים במצוקה...
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור