ארגוני סיוע ועמותות - מדריך לתזונה נכונה! איך לאכול טוב ונכון על מנת לשמור על אורח חיים בריא...
תזונה נכונה בהתאמה אישית ולאורח חיים בריא
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

תזונה נכונה - דרך בריאה לאורח חיים טוב יותר!

Hebrew
תאריך: 05/01/2010 20:28   

ואכלת ושבעת והותרת וברכת...

המזון שאנו אוכלים הוא הדלק של גופנו ולהרגלים של תזונה נכונה השפעה ישירה ומכרעת על הבריאות שלנו, על התפקוד היומיומי שלנו ובעיקר על אורח חיים נכון.

אימוץ של הרגלי תזונה נכונה אינו מיועד רק לבעלי משקל עודף, אלא לכל אחד מאיתנו שמעוניין להרגיש טוב, להיראות טוב ולהאריך ימים.

כל מוצר מזון שאנו צורכים משפיע על המערכות של גופנו. ישנם מוצרי מזון בעלי ערך תזונתי התורם לגוף ולתפקודו, לעומתם מוצרים בעלי ערך נמוך אשר לצריכתם השפעות מזיקות ישירות ועקיפות, מיידיות או ארוכות טווח. 

תזונה נכונה משפיעה באופן ישיר על הבריאות שלנו בכך שהיא מספקת לגוף את מרכיבי המזון החיוניים.

אם לא נספק לגוף אנרגיה באיכות טובה לא נוכל לתפקד בחיי היומיום שלנו ולבצע פעולות פשוטות, נחוש עייפות, חוסר אנרגיה, לעיתים גם חוסר חשק ואפילו דיכאון.

כאשר אנו מעניקים לגוף את מה שהוא צריך על מנת לתפקד הוא יגמול לנו בבריאות ובהרגשה טובה. בגיל הילדות ובגיל ההתבגרות, כאשר הדרישה לאנרגיה עולה והגוף גדל ומתפתח, חשוב במיוחד לספק לגוף את כל הצרכים התזונתיים.

לתזונה נכונה ושמירה על הרגלי אכילה נכונים השפעה על הבריאות בהיבט מרכזי נוסף כיוון שהיא מסייעת לנו לשמור על משקל גוף תקין.

דבר ידוע הוא כי להשמנה השפעה מזיקה על הבריאות, ומי שסובל מעודף משקל הוא בעל סיכויים גבוהים יותר לפתח נטייה למחלות כמו סוכרת, לחץ דם גבוה, בעיות לב ובעיות אורטופדיות.

קיימים מספר עקרונות של תזונה נכונה החיוניים לשמירה על הבריאות, חלקם קשור לטיב המזון שאנו צורכים, כמויות המזון והרכב התפריט היומי שלנו, אחרים מתייחסים להרגלי האכילה שלנו.

תזונה נכונה בריאה ומאוזנת

הכלל הראשון של שמירה על תזונה נכונה הוא להקפיד על תפריט הכולל את כל הצרכים התזונתיים החיוניים לגוף. גיוון בחלבונים ממקורות של בעלי חיים, דגים וקטניות המכילים רכיבי תזונה חיוניים, צריכת מוצרי חלב העשירים בסידן וחיוניים לבריאות העצמות.

אכילת מוצרי עוף, בשר ודגים המכילים ברזל. רצוי להגביל את צריכת הפחמימות הפשוטות ולהעדיף אכילה של פחמימות מורכבות שיש באורז מלא, פסטה ולחם מחיטה מלאה ושיבולת שועל. כמו כן, חשוב להקפיד לכלול בתפריט ירקות, פרות וקטניות. 

באופן כללי כדאי להגביל את צריכת המזונות עתירי השומן על מנת להקטין את הסיכון למחלות לב עקב תכולת שומן גבוהה, להמעיט בצריכת המלח במזון ולהחליפו במלח דל נתרן, להפחית בצריכת חטיפים מטוגנים, ממתקים ומשקאות ממותקים, ולהחליפם בפירות.

מומלץ להקפיד על שתיית 2 ליטר מים ביום על מנת לשמור על מאזן הנוזלים בגוף, לא רק בקיץ כשחשים צמא.

קיראו עוד על: אבות המזון

הרגלי אכילה בריאים

אכילה נכונה ובריאה אינה מתייחסת להרכב התפריט בלבד אלא גם להרגלי האכילה שלנו. במקרים רבים אנו אוכלים באירועים חברתיים, או סתם מתוך לחץ, שעמום ודיכאון, בלי קשר לרעב. אם אנו צורכים מזון מבלי שהגוף נתן לנו איתות כי הוא רעב, המשמעות היא שאנו אוכלים יותר מדי.

הרמב"ם שהתייחס בכובד ראש לנושאי בריאות, טען כי אכילה מעל המידה מזיקה לבריאות אפילו יותר מאשר אכילת מזון שאינו טרי במידה הנכונה. כמובן שמומלץ תמיד לצרוך מזון טרי ואיכותי אבל חשוב מאוד להקפיד על הכמויות. מתברר כי הקטנת כמות המזון אותו אנו צורכים, והגבלת כמות הקלוריות משפיעים על אורך החיים. 

הרגל האכילה הטוב ביותר הוא לאכול ארוחה קלה בכל פעם שחשים רעב, ולצרוך פחות קלוריות בכל ארוחה אך לעיתים תכופות יותר. מומלץ לא לדלג על ארוחות ולהקפיד על אכילה מסודרת של 3 ארוחות עיקריות ביום ו – 2 ארוחות ביניים, כיוון שהגוף זקוק להזנה באופן קבוע.  כמו כן רצוי לא לצרוך את מרבית הקלוריות היומיות בשעה מאוחרת של היום, ולהימנע מארוחות לילה כבדות.

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
דיאטה מסוכנת שלום הציבור ואחריות משרד הבריאות - מה ניתן לעשות במקרה של שימוש בדיאטה מסוכנת, הפוגעת בבריאות שלנו? משרד הבריאות אחראי לשלום הציבור בישראל בכל הנוגע לשיווק ומכירה של דיאטות...
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור